Polsko-Niemiecki biwak w Pszczewie

Jeszcze nie ucichły echa pobytu grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Falkenbergu na obchodach Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Trzcielu a nadszedł czas na kolejne spotkanie,  w malowniczym Ośrodku Wczasowym „Karina” w Pszczewie.

Tym razem polsko-niemiecki projekt Wymiany Szkolnej  nazwano „Na Nowo Odkrywamy Uroki Pszczewskiego Parku Krajobrazowego”. Przez trzy dni od 12 do 14 czerwca  2017 r. młodzi przyjaciele z Trzciela i Falkenbergu wspólnie aktywnie odpoczywali w zaciszach otuliny Pszczewskiego Parku Krajobrazowego nad Jeziorem Duży Szarcz. Nasi przyjaciele z Niemiec przyjechali do nas koleją do Zbąszynka, skąd zostali przywiezieni szkolnymi busami do Ośrodka Wczasowego „Karina” w Pszczewie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Trzcielu udali się na to spotkanie rowerami, pokonując osobiście 15 kilometrowa trasę. Przez cały trzydniowy pobyt w pięknym ośrodku czekały na nas liczne atrakcje. Przy dobrej pogodzie wspólnie, uczniowie ze szkół w Niemczech i Polsce korzystaliśmy ze sprzętu wodnego ucząc się pływać łódkami i kajakami. Nie zabrakło również kąpieli w jeziorze. Choć woda nie była zbyt ciepła to i tak wszyscy chętnie korzystali z dobrodziejstwa wodnego akwenu. Po zabawach w wodzie młodzież z obu szkół mogła również korzystać z zajęć nauki jazdy konno. Niektórzy uczestnicy projektu po raz pierwszy mieli możliwość dosiadania „ognistych rumaków”. Wieczorem czekały na uczniów obu szkół gry i zabawy integracyjno – językowe. Drugiego dnia projektu wszyscy jej uczestnicy udali się na pieszą wycieczkę do Pszczewa.  Wspólnie zwiedzaliśmy rynek Pszczewa, zwiedziliśmy Dom Szewca i Muzeum Pszczelarstwa. Na koniec, wspólna reprezentacja chłopców z Trzciela i Falkenbergu rozegrała mecz piłki nożnej z kolegami z Pszczewa na boisku Orlik. Po powrocie do ośrodka na uczestników Wymiany Szkolnej czekała niespodzianka. Ognisko z atrakcjami przygotowane przez Pana Dyrektora Szkoły Podstawowej w Trzcielu. W ostatnim dniu naszego wspólnego biwaku w dalszym ciągu cieszyliśmy się urokami jeziora pływając kajakami i łódkami. Odważni zażywali  kąpieli w jeziorze. I tak oto minęły trzy wspaniałe dni wspólnego pobytu uczniów z partnerskich szkół. Z całą pewnością był to okres gdzie uczniowie z Trzciela i Falkenbergu mogli jeszcze lepiej się poznać i w praktyce wykorzystać znajomość języka niemieckiego.

Na pożegnanie wszyscy obiecaliśmy spotkać się ponownie w nowym roku szkolnym.

Program Wymiany młodzieży mógł być zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży  Euroregionu ProEuropa Viadrina