Historia naszej szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Trzcielu zaczyna się w maju 1945 roku. Jeszcze trwa wojna, jeszcze nie ma stałej administracji, a już kierownik Pani Anna Wasilewska, wraz z Anną Świerzko-Kosek i Stefanią Boczarską organizują w Trzcielu szkołę. Pierwszą od 150 lat, polską szkołę. Dla Polaków z tarnopolskiego, stanisławowskiego, wołyńskiego, z Wielkopolski. Między innymi dzięki szkole mogą oni stać się w przyszłości jednym społeczeństwem.

We wrześniu 1945 roku powiększa się grono pedagogiczne szkoły. Oprócz wymienionych pań pracę podjęli: Apolonia Sokołowska, siostra Aleksandra Groza , panowie Czesław Szułcik  i Józef Moskwa.

13 października 1945 roku społeczność szkolna wybiera swojego patrona  - św. Stanisława Kostkę.

Był to trudny okres pracy zarówno dla nauczycieli tam uczących, jak i dla samych uczniów. Skromne warunki lokalowe ( początkowo szkoła mieściła się w  wynajętym lokalu budynku urzędu miejskiego), brak podstawowych środków do nauki. Lektura pierwszej kroniki szkolnej pozwala w pełni docenić trud i zaangażowanie  w pracę nauczycielską w latach 1945 – 1947.

W roku 1948 szkoła trzcielska w wyniku różnych decyzji administracyjno-politycznych traci swojego patrona.

W tym czasie szkoła w Trzcielu zajmuje nowy lokal przy ulicy Mickiewicza11. We wrześniu 1948 roku uczy się już 362 uczniów. Nauka odbywa się równolegle w kilku budynkach m.in. w obecnej przychodni zdrowia i internacie szkoły rolniczej.

4 grudnia 1950 roku nastąpiły w szkole duże zmiany. Nowym kierownikiem szkoły został Pan Franciszek Dybowski. Lata 1950- 56 to okres rozwijania bazy dydaktycznej szkoły i przygotowanie do najważniejszego w jej historii wydarzenia – budowy nowego gmachu szkoły przy ulicy Kościuszki. Zawiązuje się Społeczny Komitet Budowy Szkoły Podstawowej.

W dniu 7 października 1956 roku dokonano uroczystego otwarcia nowego gmachu szkoły. Od tej chwili 20 osobowe grono  pedagogiczne mogło sprawnie uczyć i wychowywać prawie 500 uczniów.

Dziesięć lat później w roku 1966 w 1000 lecie chrztu Mieszka I  Szkoła  Podstawowa w Trzcielu  otrzymuje pamiątkową tablicę, która zostaje wmurowana przy   wejściu do szkoły. W roku 1967 Szkoła Podstawowa w Trzcielu staje się szkołą ośmioklasową.  7 grudnia 1987 roku  dzięki dużemu zaangażowaniu Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły w Trzcielu, pod przewodnictwem  Pana Tadeusza Wodeckigo, został oddany do użytku nowy blok, w którym mieści się stołówka wraz z kuchnią i magazynami żywieniowymi  oraz kolejne klasy lekcyjne.

9 maja 1988 roku Szkoła Podstawowa w Trzcielu przeżywa kolejne doniosłe święto. Nadanie imienia – majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

Początek lat dziewięćdziesiątych przynosi duże zmiany w organizacji pracy szkoły. Do szkoły powraca nauka religii, zaś zmiany gospodarczo-polityczne sprawiają, że gospodarzem i właścicielem szkół na terenie miasta i gminy Trzciel zostają władze samorządowe.

Od pierwszego dnia  zarządzania majątkiem oświatowym gminy władze samorządowe wykazują duże zrozumienie i zaangażowanie dla potrzeb poprawy warunków pracy i nauki w trzcielskiej szkole. Efektem tego było: przeprowadzenie kapitalnego remontu „starego” budynku szkoły oraz dobudowa nowego, dwupiętrowego skrzydła z czterema pomieszczeniami lekcyjnymi i zapleczem sanitarnym.

Rok 1999 to kolejna kartka z historii dziejów szkoły. W tym to roku decyzją władz państwowych powstaje nowa szkoła- trzyletnie gimnazjum. Szkoła Podstawowa im mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” w Trzcielu zostaje przemieniona organizacyjnie na Zespół Szkół w Trzcielu  W skład tego zespołu weszły: sześcioletnia szkoła podstawowa i trzyletnie gimnazjum.

Po dwóch latach istnienia Zespołu Szkół w Trzcielu dochodzi do kolejnej zmiany organizacji pracy szkoły. 1 wrzesnia 2001 roku następuje rozdzielenie organizacyjne i lokalowe szkół .

Szkoła Podstawowa im mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” powraca do swoich pierwotnych murów to jest do „starego” budynku szkoły. I tak, jak przed blisko pięćdziesięcioma laty nasi uczniowie  rozpoczynają naukę w nowej „starej” szkole.