Sprawdzian próbny klas VI

17 grudnia szóstoklasiści rozpoczęli przygotowania do  kwietniowego, ogólnopolskiego  sprawdzianu szóstoklasistów. Napisali pierwszy próbny test według nowej formuły, bo od 2015 roku  zasady pisania sprawdzianu ulegają zmianie. Egzamin podzielono na dwie części: pierwszą - sprawdzającą wiedzę i umiejętności z języka polskiego i matematyki oraz drugą – z języka obcego.Na napisanie pierwszej części uczniowie mieli 80 minut, do rozwiązania mieli 28 zadań. Musieli napisać opowiadanie pt. "Pies na medal”  i udzielić odpowiedzi na pytania do tekstu Anny Brzezińskiej „Jeździec z zbroi”. Z zadań matematycznych największą trudność sprawiało uczniom to, które dotyczyło obliczenia objętości prostopadłościanu. Dzieci musiały sprawdzić, czy do pojemnika w tym kształcie można wsypać kilogram cukru. Inne zadanie polegało na analizie diagramu, było też zadanie otwarte dotyczące procentów. Z języka angielskiego było 11 zadań, na których rozwiązanie uczniowie mieli 45 minut. Aby oswoić ich z formą sprawdzianu, zachowaliśmy pełne procedury.
            Sprawdzian szóstoklasisty to próbny test z wiedzy ogólnej. Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów z czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce. Przystąpienie do testu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki wcześniejszym próbom ostateczny sprawdzian, wypadnie im bardzo dobrze.