Szkoła Podstawowa im mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala"

Szkoła Podstawowa im mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala"

66-320 Trzciel
ul. Kościuszki 21
Tel.: (95) 743-12-18/19, Fax: (95) 743-12-18

zetrzciel@zetrzciel.szkolnastrona.pl

Kalendarium

Czwartek, 2024-05-02

Imieniny: Longiny, Toli

Kartka z kalendarza

70 - lat Szkoły Podstawowe w Trzcielu

„Historię szkoły tworzą nie daty, liczby i wydarzenia, lecz ludzie”

70 lat Szkoły Podstawowej w Trzcielu

 

„Historię szkoły tworzą nie daty, liczby i wydarzenia, lecz ludzie. To oni są duszą każdej instytucji, to oni kształtują jej życie. To oni pozostają w pamięci na zawsze. Nie sposób wymienić tu wszystkich tych, którzy zasłużyli się naszej szkole i budowali jej świetność. Na przestrzeni lat było ich wielu - nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców. Każdy z nich wniósł swoją cząstkę do historii trzcielskiej szkoły i razem stworzyli wielobarwny obraz. Szkoła zmieniała swoją siedzibę, oblicze, strukturę. Odchodziły kolejne pokolenia wychowanków, zmieniała się kadra kierownicza, nauczycielska. W istocie jednak pozostała taka sama - jest nie tylko ważną i nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości, jest też częścią naszego życia. To w niej rodziły się różnego rodzaju inicjatywy, które łączyły ludność miasta.”- ten cytat, pochodzący z monografii „Nasza szkoła”, wydanej z okazji jubileuszu szkoły, najlepiej przedstawia znaczenie naszej placówki dla lokalnego środowiska.

70 lat działalności Szkoły Podstawowej w Trzcielu to historia ściśle związana z dziejami granicznego miasteczka, które przed wojną w większości zostało przydzielone Niemcom. Wraz z wyzwoleniem miasta przez Armię Czerwoną, coraz liczniej zaczęli na te ziemie napływać Polacy. Jeszcze trwała wojna, a przybyła z Wiśniowczyka nauczycielka- Anna Wasilewska spontanicznie rozpoczęła organizację polskiej szkoły. We wrześniu 1945 roku pod jej kierownictwem w Zbiorczej Szkole pracowali:

  • Anna Świerzko- Kosek,

  • Stefania Boczarska,

  • siostra Apolonia Sokołowska,

  • siostra Aleksandra Groza,

  • Czesław Szułcik,

  • Józef Moskwa.

    Nasza placówka przez 70 lat swojej działalności wykształciła ponad 3600 uczniów. Mamy wielu wybitnych i znanych absolwentów, a sukcesy i osiągnięcia naszych wychowanków przedstawiliśmy w monografii „Nasza szkoła”, którą opracowywali sami nauczyciele. Dzięki uprzejmości byłych pracowników szkoły, dotarliśmy do archiwalnych zdjęć. Wykorzystaliśmy również materiały ze szkolnych kronik. Dzięki temu udało nam się przygotować wystawę, na której zgromadziliśmy ponad 560 zdjęć, a do książki dołączyliśmy płytę, zawierającą 1600 zdjęć, dokumentujących pracę szkoły od 1945 roku do dzisiaj. Ponieważ zmiany administracyjne spowodowały, że funkcjonujące kiedyś osobno Przedszkole oraz Gimnazjum, wchodzą dziś w skład jednego Zespołu Edukacyjnego- 70-lecie stało się świętem całej placówki.

    Nasz jubileusz zaszczyciło wielu gości. Przybyli absolwenci, byli pracownicy i  poprzedni dyrektorzy: Tadeusz Wodecki, Feliks Baranowski, Emilia Szułcik, Janusz Skoczylas- wszystkich przywitał obecny dyrektor Zespołu Edukacyjnego- Dariusz Orzeszko.

    Zaproszeni na uroczyste obchody goście mogli poczuć klimat minionych dekad, dzięki znakomicie przygotowanemu przedstawieniu. Jego organizatorzy przedstawili w formie Polskiej Kroniki Filmowej kolejne dziesięciolecia. Podczas uroczystości wystąpili byli i obecni uczniowie naszej szkoły.

    Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zrobili wspólne zdjęcie przed szkołą, a następnie obejrzeli wystawę zdjęć, przygotowaną pod kierunkiem Barbary Szelwach.

    Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas jubileusz dostarczył wielu pozytywnych wzruszeń, tym, którzy z naszą szkołą byli lub są związani.