Dzień Patrona dla klas I-III

W piątek, po uroczystej mszy św. z okazji obchodów Dnia Patrona mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”,  klasy I-III z wychowawcami oraz panią dyrektor wyruszyły na autokarową wycieczkę do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego.

Na terenie parku, który rozlokowany jest między rzekami Obry i Paklicy dzieci podziwiały ruiny zamku królewskiego z czasów Kazimierza Wielkiego, widziały największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych.  Zwróciły uwagę na niezwykle ciekawą i pouczającą wystawę o tematyce etnograficznej. Obejmowała ona dziedziny codziennej działalności ludzkiej jak uprawę, hodowlę, rybołówstwo, pszczelarstwo, plecionkarstwo, rzemiosła wiejskie, obróbkę lnu. Szczególnym elementem wystawy etnograficznej była prezentowana kolekcja strojów ludowych, instrumentów oraz model izby mieszkalnej z końca XIX wieku. Uczniowie podziwiali unikatowe znaleziska archeologiczne. Wzrok dzieci przyciągała gemma rzymska Gordiana III oraz zachowany prawie w całości szkielet woja z 1094 roku. Ostatnim punktem i zarazem bardzo ciekawym było spotkanie z rycerzem, który zademonstrował działanie armaty. Dzieci mogły przebrać się w stroje z czasów XIV wieku. Z wypiekami na twarzy, pełni wrażeń dzieci wróciły do domu.

Autor: ZW