Wycieczka klas trzecich do Gniezna i Biskupina

Nadchodzą wakacje. Uwieńczeniem trudu nauki oraz zakończenia pewnego etapu SP klas III była WSPÓLNA WYCIECZKA.

W tym roku szkolnym odbyła się ona do Gniezna i Biskupina. Dzieci klas III pod opieką swoich pań oraz przewodnika zwiedziły Katedrę Gnieżnieńską i prastary Gród Biskupiński. Odbyły lekcję historii, dowiedziały się, że Gnieżnieńska Archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha stanowi pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Była ona miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski, a do 1992 r. arcybiskupom gnieźnieńskim przysługiwał tytuł prymasa Polski. Następnym etapem wycieczki był Biskupin. Dzieci dowiedziały się filmu, że:„Gród biskupiński, położony na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Biskupińskie (pomiędzy Poznaniem a Bydgoszczą) przypadkowo odkrył nauczyciel z Biskupina – Walenty Szwajcer w 1932 roku. Jeszcze przed wojną rozpoczęto, a po wojnie kontynuowano prace archeologiczne pod kierunkiem Józefa Kostrzewskiego i Zdzisława Rajewskiego, w efekcie których w 1950 roku uznano teren wykopalisk za muzeum. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych rezerwatów archeologicznych w Polsce (nadal będący obiektem intensywnych badań interdyscyplinarnych), czynny przez cały rok, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.” Był czas na zwiedzanie rekonstrukcji osady sprzed 2700 lat, zakup pamiątek, obiad połączony z odpoczynkiem. Następnie niezapomniana przejażdżka kolejką wąskotorową do Wenecji i Muzeum Archeologicznego. Ostatnim etapem wycieczki był spacer po Parku Dinozaurów oraz zabawy na placu zabaw. Dzieci bardzo aktywnie spędziły ten czas. Pogoda nam dopisała więc pełne wrażeń, radości i pozytywnego zmęczenia wróciły szczęśliwie do domu. Wycieczka ta odbyła się w poniedziałek 29.05.2017r. Szczególne podziękowania dla Pani Asi Domagały za pomoc w dopilnowaniu dzieci, panu przewodnikowi i pilotowi wycieczki za cierpliwość oraz dużą ilość przekazanych wiadomości i ciekawostek historycznych.

Autor: B. Piechaczek