„Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze” Andrzejki

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię św.Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pielęgnując tradycje oraz dobrą zabawę uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej pod opieką swoich wychowawczyń udali się do Biblioteki Miejskiej, gdzie pani Wioleta Fabian przygotowała wróżby andrzejkowe. Było losowanie imion dziewcząt i chłopców, zawodów, przepowiadanie przyszłości.

Rodzice uczniów klasy III a w środę 29 listopada, zorganizowali  andrzejki klasowe. Było lanie wosku, przebijanie balonów, losowanie wróżb oraz słodki poczęstunek.

Autor: B.P.