Dominika Skarżyńska finalistką III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych

Dominika Skarżyńska finalistką  III edycji Ogólnopolskiej Akademii- konkursu Wiedzy o Prawie dla szkół podstawowych organizowany przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych

16  maja uczennica naszej szkoły Dominika Skarżyńska reprezentowała województwo lubuskie na finale III edycji Ogólnopolskiej Akademii- konkursu Wiedzy o Prawie. Finał odbył się w Warszawie, w siedzibie Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy jest naczelnym sądowym organem w Polsce. Do jego zadań należy sprawowanie nadzoru nad sądami powszechnymi i wojskowymi w zakresie orzekania. Jest także sądem kasacyjnym w sprawach, które są przedmiotem rozstrzygnięć sądów powszechnych.

Organizatorzy umożliwili uczestnikom zwiedzenie gmachu Sądu Najwyższego, mogliśmy nawet obejrzeć panoramę Warszawy widoczną z ogrodu znajdującego się na dachu budynku.

Dominika, tak jak i inni uczestnicy, występowała na sali sądowej, na wylosowane pytanie odpowiadała z miejsca przeznaczonego dla świadków. Pytanie, z którym musiała się zmierzyć brzmiało: „Omów na czym polega, zapisane w konstytucji, prawo do informacji publicznej.”

Nasz reprezentantka poradziła sobie z tym bardzo trudnym pytaniem na tyle dobrze, że zajęła 8 miejsce.

Za trud związany z przygotowaniem do konkursu nagrodą dla Dominiki  była możliwość zwiedzenia stolicy. Odwiedziła Centrum Nauki „Kopernik”,  przeszła Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego, zwiedziła  Zamek Królewski i Stare Miasto. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku konkurs prawniczy będzie nadal cieszył się zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły.

Autor: K.F.