Wycieczka klasy 3a i 3b do Szklarskiej Poręby

W czwartek 24 maja uczniowie klasy 3a i 3b z wychowawczyniami Zytą Wojciechowską i Beatą Piechaczek oraz z rodzicami udali się na całodniową, autokarową wycieczkę w Karkonosze do Szklarskiej Poręby.

Pierwszym punktem wycieczki był Żelazny Tygiel Waloński - skansen odtwarzający średniowieczne narzędzia hutnicze i górnicze. Uczniowie dowiedzieli się, jak przed wiekami wydobywano rudę żelaza, przetapiano ją i wykuwano gwoździe oraz inne narzędzia. Własnoręcznie sprawdzali jak działają niektóre narzędzia.

Następnie w Leśnej Hucie Szkła uczniowie obserwowali wytop różnych form szklanych - od ozdób po naczynia szklane. W tym miejscu hutnicy używali dawnych narzędzi i form kuglerskich, czego doświadczyła jedna z pań wykonując z pomocą fachowców szklanego kwiata. W pobliskim sklepie każdy mógł wybrać sobie coś szklanego i kupić.

Pełni wrażeń spacerem z przewodnikiem wszyscy udali się na wędrówkę najpierw do Wodospadu Kamieńczyk - najwyższego wodospadu po polskiej stronie Karkonoszy (27m wysokości), potem do Wodospadu Szklarka, drugiego co do wielkości wodospadu w Karkonoszach. Oczywiście wszędzie tam, gdzie to było możliwe milusińscy kupowali pamiątki.

Dodatkową atrakcją dla dzieci była wędrówka na Chybotek. Jest on formacją skalną składającą się z kilku większych granitowych głazów. Najwyżej położony głaz o średnicy 4 metrów można z łatwością rozkołysać - od tego efektu wzięła się nazwa tego miejsca i to zrobiły nasze dzieci najperw dziewczynki, później chłopcy. Chybotek leży w Górach Izerskich na Szlaku Walońskim - jedna z walońskich legend podaje, że pod głazem ukryte jest wejście do podziemnego skarbca.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń, już wolnym krokiem dzieci udały się na obiadokolację a po niej w drogę powrotną do domu.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli zorganizować tę wycieczkę a w szczególności rodzicom, którzy bardzo troskliwie opiekowali się wszystkimi milusińskimi i dbali o ich bezpieczeństwoUśmiech

Autor: ZW