Z sercem dla innych- Szkolny Klub Wolontariatu

Szkolny Klub Wolontariatu- sprawozdanie

W tym roku szkolnym do Klubu Wolontariatu zapisało się trzydziestu uczniów z różnych klas. W ciągu całego semestru uczniowie brali udział w wielu akcjach charytatywnych.

• Przed Świętem Zmarłych wolontariusze zebrali znicze oraz 31 października dwie grupy przeszły się po cmentarzach, gdzie sprzątali opuszczone groby i zapalali na nich znicze. Było to w ich czasie wolnym.
  • Przygotowywanie oraz sprzedaż ciast (Słodkie Piątki, Mikołajki). Podczas wszelkich zbiórek dla osób potrzebujących, duża grupa uczniów przynosiła placki, babeczki lub inne słodkości oraz zajmowali się sprzedażą na przerwach. Podczas jednej takiej akcji, w której brali uczniowie tylko z klubu zostało zebrane 800 zł na pralkę, która była potrzebna rodzinie ze Szlachetnej Paczki.
  • Zbiórka na Szlachetną Paczkę. Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował oddzielnie własną Szlachetna Paczkę. W ten sposób szkoła pomogła dwóm rodzinom. Podczas zbiórki przygotowano słodkie mikołajki, gdzie zebrano 820 zł na pralkę. Wolontariusze przynosili produkty żywnościowe i środki czystości. Zespół świetlicowy współpracował w trakcie zbiórki, przygotowane przez dzieci w świetlicy kartki świąteczne były sprzedawane przez wolontariuszy przez kilka dni w ich wolnym czasie na terenie Trzciela. Podczas sprzedaży zebrano ponad 670 zł. Za te pieniądze zostały zakupione: kurtki, buty, stolik i krzesełko, rozkładany fotel oraz inne potrzebne produkty. Zostały one przekazane do Nowego Tomyśla dla samotnej, bezrobotnej i ciężko chorej (zanik mięśni) matki z dwuletnią córeczką.
  • Wolontariusze przed świętami Bożego Narodzenia pakowali i roznosili paczki dla osób potrzebujących w naszej miejscowości. Jest to stała współpraca z Caritasem.
  • Przygotowywanie na loterię i aukcję fantów oraz ciast na WOŚP w Rybojadach.  Podczas przygotowań zebrano sporą ilość fantów na loterię, w tym roku dołączyło do nasz Przedszkole Bajkowe. Spisali się także rodzice, którzy przygotowali ciasta na sprzedaż. Podczas tej edycji  w Rybojadach szkoła zebrała 5667,50.
  • Góra Grosza- Każda klasa prowadziła zbiórkę na Górę Grosza. W tym roku zebrano około 450 zł.
  • Pomoc uczniowska w nauce - W tym roku szkolnym ruszyła pomoc uczniowska. W tej chwili jest to grupa 15 uczniów z różnych klas, którzy korzystają z takiej pomocy. W tą pomoc jest zaangażowanych 12 Wolontariuszy.

Autor: Ewelina Twardowska Małgorzata Kuryś