IV edycja Konkursu Wiedzy o Prawie

W kwietniu odbył się w naszej szkole etap szkolny czwartej edycji Konkursu – Akademia Wiedzy o Prawie organizowanej przez  Centrum Edukacji Prawnej. Nasza szkoła bierze udział w Akademii po raz czwarty. W drugiej edycji dwoje naszych gimnazjalistów: Ewelina Falkowska i Hugon Kotwas zwyciężyło na etapie wojewódzkim i reprezentowało nasze województwo na etapie centralnym w Warszawie. Tam wraz z innymi 80 uczestnikami, prezentowali swoją wiedzę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym przed Prezesami Krajowej Rady Radców, Wiceprezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego, przedstawicielami Prezydent Miasta Warszawy. Poziom wiedzy młodych pasjonatów prawa był tak wysoki i wyrównany, że o wyniku zadecydowała dogrywka w postaci dodatkowego pytania. Uczeń naszego gimnazjum, Hugon Kotwas, doszedł do tego etapu i otrzymał wyróżnienie. W trzeciej edycji do etapu centralnego doszła Dominika Skarżyńska ze szkoły podstawowej i została jego finalistką.

W tegorocznym konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej przy KRRP wzięło udział 426 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadpodstawowych z 83 placówek szkolnych.

W I etapie uczestnicy wypełniali test on-line, w którym można było zdobyć maksymalnie 50 punktów. Uczniowie szkół ponadpodstawowych uzyskiwali średnio wynik 37,36 punktu, a szkół podstawowych i gimnazjów – 37,83 punktów. II etap Konkursu odbył się 25 kwietnia na poziomie okręgowym, w wypadku naszej szkoły był on w siedzibie Radców Prawnych w Zielonej Górze. Na tym poziomie naszą szkołę reprezentowały: Emilia łukowski, Marta Jachwitz i Patrycja Cichowska. Polegał on na pisemnym rozwiązaniu kazusu i ustnej odpowiedzi na wylosowane pytanie.  Bardzo ucieszył nas fakt, że reprezentantką województwa lubuskiego  została Emilia Łukowski z naszego gimnazjum. IV etap Konkursu zaplanowano na 22 maja br. w Warszawie, mamy nadzieję, że Emilia będzie nasza szkołę godnie na nim reprezentować..

Konkurs to doskonała okazja, by popularyzować wiedzę prawniczą wśród uczniów, uświadamiać im, że kwestie prawne dotyczą nas wszystkich każdego dnia, że warto znać prawo, nie tylko po to, by przestrzegać przepisów i wypełniać swoje obywatelskie obowiązki, ale też móc korzystać z prawa jako środka chroniącego nasze interesy. To okazja, by pokazać, że znajomość prawa przydaje się na każdym etapie życia, bo „Tyle praw masz, ile ich znasz”.

Autor: K.F.