Polsko-Niemiecki program wymiany szkolnej "Konno i na rowerze na nowo odkrywamy piękno Ziemi Pszczewskiej"

To już kolejny 16 rok  Polsko- Niemieckiej Wymiany Szkolnej. Tym razem  do naszej szkoły w  Trzcielu przybyła 19 osobowa grupa uczniów i opiekunów ze Szkoły Podstawowej w Falkenbergu

Nasz wspólny  polsko-niemiecki projekt Wymiany Szkolnej  nazwaliśmy  „Konno i na rowerze na nowo poznajemy  uroki Ziemi Pszczewskiej”. Przez trzy  dni od 03 do 05 czerwca  2019 r. młodzi przyjaciele z Trzciela i Falkenbergu wspólnie aktywnie odpoczywali w ośrodku wczasowym „Karina” w Pszczewie. Stamtąd na rowerach turystycznych zwiedzali najpiękniejsze zakątki Ziemi Pszczewskiej

Nasi przyjaciele z Niemiec przyjechali do nas koleją do Zbąszynka, skąd zostali przywiezieni busem do ośrodka wczasowego w Pszczewie. Wcześniej 26 osobowa grupa ze szkoły podstawowej w Trzcielu udała się spod szkoły do „Kariny” w Pszczewie. Po wspólnym powitaniu i zakwaterowaniu w pokojach pszczewskiego ośrodka spotkaliśmy się na obiedzie by omówić pierwszy dzień naszego projektu. Na początek udaliśmy się na wypożyczonych od Pana Kołodziejka rowerach, rajd rowerowy.  Trasa biegła malowniczymi  leśnymi i polnymi ścieżkami  i drogami do wieży widokowej w Zielomyślu. Z wysokości 30 m wszyscy odważni mogli podziwiać piękne krajobrazy Pszczewa i okolic. Trasa licząca kilkanaście kilometrów nikomu z uczestników nie sprawiła większej trudności. Po blisko 5 godzinach wycieczki wróciliśmy do ośrodka, by po kolacji móc oddać się przyjemnością korzystania z miejscowej plaży i wszelkich dobrodziejstw sprzętu wodnego. Komu było mało mógł „wyszaleć się na integracyjnej dyskotece.

Następnego dnia po śniadaniu wszyscy uczestnicy wymiany szkolnej dobrze bawili się na plaży. Korzystając z ładnej pogody  wszyscy chętni zażywali kąpieli wodnej i słonecznej. Inna grupa pod okiem miejscowego instruktora brała lekcje jazdy konno. Po obiedzie młodzież i opiekunowie projektu udali się rowerami do Pszczewa, gdzie w programie było między innymi: zwiedzanie Muzeum Pszczelarstwa, Domu Szewca i ruiny starego „Grodziszcza” Następnie wszyscy zebrami udali się do Ośrodka Ekologicznego w Pszczewie na ciekawie zajęcia przyrodnicze . Po powrocie nad jezioro wszyscy uczestnicy programu udali się na kolekcję w plenerze przy ognisku. Tam też strona niemiecka zorganizowała dla całej grupy ciekawe zabawy integracyjne i dyskotekę.

Ostatniego dnia do południa cała młodzież wraz z opiekunami aktywnie spędzała czas na ośrodkowej plaży i w miejscowym parkurze. Po obiedzie pożegnaliśmy się z pięknym miejscem nad jeziorem Szarcz w Pszczewie  i wynajętymi busami udaliśmy się w drogę powrotną do Trzciela. Tam  zaproszono grupę z Niemiec do wspólnego zwiedzania miejscowej  szkoły i nowo wybudowanej hali sportowej.

Na zakończenie naszego projektu wszyscy uczestnicy wymiany spotkali się z władzami miasta, Panem Burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Trzcielu.  Po spotkaniu  młodzież z Falkenbergi wraz z opiekunami  po krótkim pożegnaniu na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Trzcielu   udali się busami na dworzec kolejowy w Zbąszynku skąd pociągiem wyjechali do Falkenbergu.

Na pożegnanie wszyscy obiecaliśmy spotkać się ponownie w nowym roku szkolnym.

Program Wymiany młodzieży mógł być zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży  Euroregionu ProEuropa Viadrina

Autor: K.F.