Dzień Europejski w Szkole Podstawowej w Trzcielu

Pierwszego października 2013 obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy Europejski Dzień Języków. W poprzednich latach świętowaliśmy 9 maja Dzień Europy. Głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie idei europejskiej oraz uświadomienie uczniom korzyści płynących z nauki języków obcych. Nie można również pominąć wzmacniania zdrowego współzawodnictwa i przełamywania barier w prezentowaniu swoich prac przed społecznością szkolną.

Program imprezy skierowany był do uczniów nauczania zintegrowanego i blokowego.

Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w Festiwalu Piosenki Niemieckiej i Angielskiej. Chętni uczniowie przygotowani przez nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego śpiewali ulubione piosenki w języku obcym. Zwycięzcą konkursu została uczennica z klasy I b Tamara Cichewicz, która wykonała piosenkę w języku niemieckim. Drugie miejsce zajęły: Natalia Augustyniak i Nikola Kaczorowska z klasy III a z utworem w języku angielskim. Wyróżnienie otrzymały: Bogusia Fąferko z klasy III a oraz Marta Jachwitz, Julia Jaworska i Maja Dylewska z klasy I a. Na szczególne wyróżnienie zasłużył także uczeń z klasy IIIa Szymon Brodziak, który okazał się jedynym chłopcem występującym na festiwalu.

Uczniowie klas 4-6 rywalizowali ze sobą w międzyklasowym turnieju wiedzy o Europie i językach europejskich, do którego przygotowywali się przez 3 tygodnie. I miejsce zajęła klasa 5a, II klasa 6a, a III klasa 5b.

Pierwszym punktem programu w obu częściach była prezentacja multimedialna na temat Europy i języków europejskich, pokazana w celu przypomnienia uczniom podstawowych informacji o Unii Europejskiej. Uroczystość uatrakcyjniły gościnne występy gimnazjalistów, przygotowanych przez panią Annę Spyrkę, którzy wykonali piosenki w różnych językach europejskich. Innym równie ciekawym punktem programu była prezentacja multimedialna wykonana przez uczniów:”Dlaczego warto uczyć się języków obcych”. W krótkim przedstawieniu o słynnych osobistościach Europy wystąpiło kilkoro uczniów z klasy Ia i I b gimnazjum. W czasie trwania imprezy mogliśmy podziwiać prace plastyczne pod hasłem Europejski Dzień Języków uczniów klas 4-6 wykonane pod bacznym okiem nauczycielki plastyki-pani Anny Górnej. Najpiękniejsze prace wykonali: Oliwer Kapała (5a), Paweł Czepiżak (4a) i Julia Płonka (4b). Tego dnia rozstrzygnięty został także konkurs polonistyczny zorganizowany przez panią Martę Nowak. Uczniowie klas 4-6 pisali wypracowania na temat korzyści uczenia się języków obcych. Najciekawsze okazały się prace Eweliny Falkowskiej i Adama Falkowskiego z klasy 6a. II miejsce zajął Robert Kaczmarek z klasy 6a. Wyróżnione zostały prace: Julii Płonki (4b), Davida Woźniaka ( 5a), Jana Woźniaka i Weroniki Kodryckiej (5a). Uczniowie zaprezentowali swoje prace na forum szkoły.

Wszyscy zwycięzcy konkursów z okazji Święta Wielojęzyczności otrzymali drobne upominki, a pozostali nagrody pocieszenia i słodycze.

Europejski Dzień Języków przyczynił się do wzbogacenia wiedzy naszych uczniów z zakresu edukacji europejskiej. Uczniowie w atmosferze radości i zabawy mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę na temat języków europejskich. Uroczystość stała się także okazją do zaprezentowania talentów uczniów z różnych dziedzin.