Święto Niepodległości w Zespole Edukacyjnym w Trzcielu

Święto Niepodległości w Zespole Edukacyjnym w Trzcielu było w tym roku szczególnie uroczyste. Odpowiadając na apel prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, pana Bronisława Komorowskiego, uczniowie naszej szkoły  przy pomocy nauczycieli wykonali biało-czerwone kotyliony, które wszyscy z duma przypięli do piersi. Uroczysty apel przybrał w tym roku odmienna formę. Początkowo  krótka prezentacja  przypomniała zgromadzonym historię tego święta, wielkich Polaków, którzy walczyli o wolność naszego kraju. W drugiej części apelu aktorami zostali uczniowie: każda klasa, poczynając od pierwszych, przygotowywała od dwóch tygodni pod kierunkiem wychowawców i pani Anny Spyrki polskie pieśni patriotyczne. Do każdej pieśni została przygotowana przez panią Katarzynę Falkowską prezentacja, przedstawiająca historię powstania pieśni, jej autorów, a także tekst utworu. Dzięki takiej formule melodyjne piosenki śpiewane były przez wszystkich obecnych. Usłyszeliśmy 13 pieśni: klasy pierwsze wykonały pieśń „Płynie Wisła płynie”, klasa 2a -„Jak długo na Wawelu ,2b-„O mój rozmarynie”,  3a -„ Serce w plecaku”,3b-Przybyli ułani pod okienko” , 4a- „Rozszumiały się wierzby płaczące” ,5a- „Piechota”,5b-Wojenko, wojenko”, 6a- „Białe   róże”, 6b- „Marsz Pierwszej Brygady”,  1a gimnazjum-„Hej chłopcy, bagnet na broń”,  klasy 2a, 2b gimnazjum-Pierwsza kadrowa”, 3a z gimnazjum-„Ułani, ułani”.  Zachwyt wzbudzały i śpiewające maluchy, aranżacja przygotowana przez klasę 5a, ale i piękne głosy 3 a gimnazjum. Widać było, że mimo upływu czasu polskie pieśni patriotyczne nadal budzą żywe uczucia. Wielkim przeżyciem dla uczniów było też to, że 11 listopada wystąpili w kościele, prezentując pieśni mieszkańcom miasta. Organizatorzy apelu: pani Katarzyna Falkowska, i pan Marek Nowakowski mają nadzieję, że pieśni te będą towarzyszyły kolejnym pokoleniom Polaków.