Szczypiornista Szkoła

Szczypiornista Szkoła to brzmi dumnie

Nowy ogólnopolski projekt Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Ministerstwa Sportu i Turystyki skierowany do dzieci ze szkół podstawowych

Głównym celem projektu jest:

1. promowanie gry zespołowej, ruchu i aktywności fizycznej wśród uczniów szkół. Pokazanie dzieciom, że można czerpać radość z aktywnego trybu życia.

2. Popularyzacja piłki ręcznej wśród dyrektorów szkół podstawowych, nauczycieli wychowania fizycznego, animatorów, a przede wszystkim wśród uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziców.

3. Promowanie gry w piłkę ręczną nie tylko w halach sportowych, salach gimnastycznych, ale też na wszystkich boiskach Orlik oraz boiskach otwartych poprzez organizowanie gier i zabaw dla dzieci z klas 1-3, a także wykorzystywanie do dalszego szkolenia starszych dzieci i młodzieży, obiektów z boiskami przystosowanymi do piłki ręcznej.

4. Integracja środowiska piłki ręcznej (nauczyciele, trenerzy, instruktorzy, animatorzy, sędziowie).

5. Stworzenie systemu podnoszenia poziomu wiedzy i kwalifikacji nauczycieli, trenerów, instruktorów, animatorów uczestniczących w realizacji Projektu, a przez to wzmacnianie wizerunku m.in. nauczyciela sportu jako profesjonalisty i autorytetu dla uczniów.

Zajęcia w ramach Projektu pilotażowego będą prowadzone w wytypowanych szkołach w salach gimnastycznych, na otwartych boiskach, na Orlikach czy w halach sportowych. Zajęcia będą prowadzone w formie zajęć pozalekcyjnych, a prowadzącymi będą instruktorzy i trenerzy piłki ręcznej oraz nauczyciele szkolni po przeprowadzonym dla nich kursie.

Kolejnym zamierzeniem jest zorganizowanie – wraz z Międzynarodową Federacją Piłki Ręcznej w ramach akcji „Handball at School” – kursów podstawowych dla nauczycieli i studentów, którzy będą uczestniczyli w naszym Projekcie. Zajęcia będzie prowadził Klaus Feldmann.

Działania objęte programem

1. Organizacja dodatkowych zajęć pozalekcyjnych