Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Skazani zostali po pokazowym procesie, poprzedzonym brutalnym śledztwem. W rocznicę ich śmierci upamiętniamy tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli "bandytami", "faszystami". Zakłamywano ich historię, wypaczano cel, o który walczyli , starano się wymazać ich ze społecznej pamięci.

W czasach rządów komunistycznych zostali oni wyklęci, ale my dzisiaj mówimy o nich jako o Niezłomnych.